Ви знайшли пташеня. Що робити?

От admin 0
Ви знайшли пташеня. Що робити?

Настав “сезон злітків”. Тут і там у соцмережах з’являються фотографії пташенят із незмінним текстом на кшталт: “Знайшли пташеня. Напевно, випав із гнізда. Хто це і що з ним робити?”. Незважаючи на велику кількість інформації та застережливих статей в Інтернеті, “проблема злітків” нікуди не зникає. Давайте розберемося, що до чого. Що робити, коли пташеня випало з гнізда читайте тут https://kultura.poltava.ua/ptashenya-vipav-z-gnizda-shho-robiti/.

У містах зустрічається безліч різних видів птахів. Причому важливо те, що тут вони гніздяться і виводять своїх пташенят, тобто проходять повний життєвий цикл. Найчастіше міські жителі зустрічають злітків ворон, дроздів-горобців, синиць та інших. (Зліток – це пташеня, що вже залишило гніздо, але ще догодовується батьками).

У більшості випадків люди підбирають здорових птахів, які не потребують чиєїсь допомоги. У багатьох видів злітки не вміють літати після того, як покинуть гніздо. Якийсь час вони тримаються на землі або в гілках неподалік рідного гнізда, а батьки продовжують носити їм їжу, поки ті самі не навчаться її добувати. Знаходять вони один одному за голосом – у кожного виду свої спеціальні запозичення. Тому вилучення злітка з природи в цей період – це не порятунок, а справжнісіньке “викрадення дитини”.

Зрозуміло, чим обґрунтовано бажання забрати пташеня: воно виглядає абсолютно безпорадним та втраченим. Але це не так. Пташенята, звичайно, не здатні захистити себе від таких хижаків як кішки та собаки, але на це здатні їхні батьки, які знаходяться поруч. Дорослі ворони та дрозди-горобці легко відганяють хижаків. Горобини серед іншого влучно стріляють у кривдників послідом. Що вже говорити про сов: довгохвоста неясыть здатна завдати людині серйозних ран голови, якщо той спробує наблизитися до “пухнастого грудочку”. Злітки дрібних птахів просто приховуються. Деяким людям складно повірити, що такі безпорадні створіння мають шанси на виживання, але згадайте, що горобців у містах стає більше, та й синиці, як і інші, теж не вимирають. Тому якщо ви зустріли злітка, який зовні здоровий і поряд немає небезпеки – просто пройдіть повз. Затримуватись біля нього не варто, щоб не нервувати батьків та не привертати увагу хижаків.

Ви знайшли пташеня. Що робити?

Але в деяких випадках допомога, звісно, потрібна. Якщо зліток опинився на дорозі, його слід віднести в безпечне місце – наприклад, на або під найближчий кущ, переконавшись, що поряд немає кішок, собак чи дітей. Також непогано було б переконатися в тому, що батьки поряд. Попереджаючи поширене питання: ні, батьки не кинуть свого пташеня “через запах людини”, це безглуздий міф (втім, міф корисний).

Буває й таке, що пташенята справді випадають із гнізд. Це може статися з вини хижака, природних явищ чи людини (наприклад, при спиленні дерев). У таких випадках пташенят можна спробувати врятувати, але повернути їх у природу самостійно буде вже не можна. Справа в тому, що батьки навчають своїх дитинчат усім премудростям пташиного життя, і непідготовленого пташеня на волі чекає загибель. Тому взяте на вирощування пташеня залишиться під вашою опікою до кінця своїх днів. Саме вирощування пташеня – дуже відповідальна та непроста справа. Годувати його слід, залежно від віку, 1 раз кожні 30-60 хвилин практично цілодобово.

Якщо ви знайшли пташеня, яке явно не здорове (висить крило, сидить із закритими очима і відкритим дзьобом і т.д.) – йому також необхідна допомога. Якщо ви готові займатися ним – терміново йти на прийом до ветеринара-орнітолога (зрозуміло, за гроші), вигодовувати і потім залишити у себе назавжди – заберіть його. Якщо ні, – пройдіть повз. Загибель пташенят у дикій природі – звичайне явище, більшість із них гине в перший рік життя.

Також допомога потрібна пташенятам стрижів та голубів. Стрижати залишають гніздо вже хорошими літунами, тому стриж, що лежить на землі (як дорослий, так і пташеня) – швидше за все, хворий або травмований (всупереч уявленням, що склалися, здоровий стриж здатний злетіти з землі).